Pożyczki
ZASADY PRZYZNAWANIA POŻYCZEK
§ 25
-
Warunkiem otrzymania pożyczki jest (…) spłacenie zadłużenia
i złożenie stosownego wniosku do biura Zarządu KKOP
ds. KKOP, a w przypadku członków KKOP niebędących pracownikami policji lub policjantami, którzy zamierzają uzyskać pozyczkę w wysokości przekraczającej wysokość posiadanych wkładów, podpisanie umowy pożyczki. Załącznik nr 7.[1] (…). Wnioski złożone do dnia 25 każdego miesiąca, zostaną rozpatrzonena najbliższym posiedzeniu Zarządu KKOP. Wniosek powinien zawierać następujące dane: – załącznik nr 6.[2]
- nazwisko i imię, nr identyfikacyjny,
- wskazanie Jednostki policji lub adresu zamieszkania (dotyczy emeryta rencisty, członka rodziny),
- kwotę wnioskowanej pożyczki i ilość rat,
- dane osobowe poręczycieli,
- czytelne podpisy pożyczkobiorcy i poręczycieli,
- poświadczenie podpisów poręczycieli przez przełożonego lub inna osoba uprawniona,
- numer rachunku bankowego
- Nowo przyjęty członek KKOP może złożyć wniosek o pożyczkę, zapomogę lub pomoc finansową po wpłaceniu wpisowego i dwumiesięcznych wkładów.
- Maksymalna wysokość pożyczki podstawowej może wynosić dla:
- Policjanta lub pracownika: 2 x zgromadzone wkłady + 2 x uposażenie lub wynagrodzenie (brutto),
- Emeryta lub rencisty: 2 x zgromadzony wkład + 1 świadczenie (brutto),
- Osób przebywających na urlopach wychowawczych lub bezpłatnym do wysokości 2 x zgromadzone wkłady,
- Maksymalna ilość rat spłaty pożyczki wynosi 24 z zastrzeżeniem ust. 5.
- W szczególnych sytuacjach Zarząd na uzasadniony wniosek członka KKOP może zwiększyć ilość rat spłaty do 36.
- Wcześniejszą spłatę zaciągniętej pożyczki można dokonać przez: zwiększenie wysokości rat, wpłatę na rachunek bankowy KKOP zadłużenia lub z wkładu własnego do 70% jego wysokości.[3]
-
Pożyczkobiorca zobowiązany jest do spłaty pożyczki w terminie i ratach zatwierdzonych przez Zarząd KKOP. W sytuacjach szczególnych, na wniosek zainteresowanego Członka Zarząd może zawiesić spłatę zadłużenia na jeden miesiąc.
- W sytuacjach szczególnych, gdy spłata pożyczki przez pożyczkobiorcę może być znacznie utrudniona lub jeżeli jego sytuacja zyciowa tego wymaga, Zarząd KKOP na wniosek pożyczkobiorcy może rozpatrzeć wniosek o zmianę zakresu pożyczki, która została ostatnio udzielona, a pozyczkobiorca jest w trakcie jej spłacania.[4]
-
W przypadku gdy wysokość pożyczki jest niższa niż posiadany przez członka KKOP wkład członkowski nie jest wymagany poręczyciel.
W pozostałych przypadkach pożyczkobiorca musi posiadać 2 poręczycieli, członków KKOP. Obowiązek ten nie dotyczy osób zawierających umowę pożyczki.[5] - Członkom KKOP przebywającym na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym dopuszcza się zawieszenie obowiązku wpłacania miesięcznej składki, pod warunkiem że pożyczka nie przekracza wysokości zgromadzonego wkładu członkowskiego.
- Poręczycielami nie mogą być pracownicy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, urlopu bezpłatnego, członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej, osoby prowadzące księgowość Kasy oraz osoby nie zatrudnione w jednostkach, których mowa w § 4.
- Pożyczki będą przyznawane przez Zarząd raz w miesiącu w terminie 1 – 7 każdego miesiąca. W szczególnych sytuacjach Zarząd KKOP może przyznać pożyczkę w innym terminie.
- Wypłata wkładów i pożyczek następuje przelewem na rachunek bankowy wskazany przez członka KKOP. W przypadku gdy członek KKOP nie posiada konta osobistego, środki finansowe wypłacane będą w Kasie KWP w Poznaniu.
-
W przypadku zgromadzenia przez członka KKOP wkładu w wysokości
co najmniej 10 000 zł, na wniosek zainteresowanego Zarząd może zawiesić dalsze wpłacanie składek członkowskich jeżeli sytuacja finansowa KKOP na to pozwoli. - Rezygnacja pisemna z członkostwa może być przyjęta po całkowitej spłacie pożyczki lub w przypadku gdy zgromadzone wkłady są wyższe lub równe zadłużeniu
- Informację o stanie wkładów i zadłużenia udziela się członkom KKOP, których to dotyczy oraz poręczycielom z uwzględnieniem przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.
§ 26
- W razie skreślenia z listy KKOP członka posiadającego zadłużenie, zadłużenie to podlega potrąceniu z wkładów.
- W razie skreślenia z listy KKOP członka na jego wniosek, spłata zadłużenia jest natychmiast wymagalna, niezależnie od terminów spłaty ustalonych przy udzielaniu pożyczki.
- W razie zwłoki w spłacie zadłużenia wobec KKOP, wzywa się dłużnika na piśmie do uregulowania należności wyznaczając termin spłaty. Kopię tego wezwania doręcza się poręczycielom. W razie nie dokonania wpłaty przez dłużnika w wyznaczonym terminie, pożyczka podlega spłacie przez poręczycieli. Zarząd KKOP ma prawo pokryć to zadłużenie z wkładów poręczycieli. Poręczyciele odpowiadają do wysokości swoich wkładów.
- W razie śmierci członka KKOP, jego zadłużenie nie podlega spłacie przez poręczycieli.
- Nieściągalne zadłużenie może być umorzone przez Zarząd KKOP w ciężar funduszu rezerwowego lub Zarząd może dochodzić pokrycia zadłużenia przez spadkobierców członka KKOP.
- W razie konieczności wniesienia powództwa do sądu z powodu niespłacenia pożyczki przez członka KKOP, w imieniu i w interesie KKOP występuje upoważniony w formie uchwały członek Zarządu lub inna upoważniona przez Zarząd osoba.
- Zarząd z funduszu rezerwowego może pokryć ewentualne koszty zastępstwa procesowego związane z dochodzeniem przez KKOP swoich praw na drodze sądowej.
§ 27
W przypadku rezygnacji z członkostwa w KKOP zwrot należnej nieobciążonej zobowiązaniami wobec KKOP części wkładów następuje w ciągu miesiąca
od daty potwierdzenia przyjęcia przez Zarząd rezygnacji.
[1] Zmiana dokonana Uchwała Walnego Zebrania Delegatów KKOP KWP w Poznaniu w dniu 28 czerwca 2016 r.
[2] Zmiana dokonana Uchwała Walnego Zebrania Delegatów KKOP KWP w Poznaniu w dniu 18 grudnia 2015 r.
[3] Zmiana wprowadzona na mocy Uchwały nr 1/2015 Walnego Zebrania Delegatów z dnia 30 czerwca 2015 r.
[4] Zmiana dokonana Uchwała Walnego Zebrania Delegatów KKOP KWP w Poznaniu w dniu 30 stycznia 2018 r.
[5] Zmiana dokonana Uchwała Walnego Zebrania Delegatów KKOP KWP w Poznaniu w dniu 28 czerwca 2016 r.